Što rade Japanci kad izgube posao? Prije nego počine harakiri, odu na TV show "Strategije pune ljubavi" koji će ih poučiti u čemu griješe. I dok se oni znoje, narod umire od smijeha i zadovoljstva što nije tako neuspješan kao TV (m)učenici.
Dok se u Americi uživa u showu Jerryja Springera, u Europi u brojnim inačicama "Big Brothera" ili "Kako postati milijuner", u Japanu su svi ludi za zabavnim emisijama s didaktičkim tonom "Strategije pune ljubavi".
Već tri godine TV postaja Tokio emitira show u kojem sudjeluju svi oni koji naprosto imaju peh ili su nedovoljno uspješni u poslu. Svakoga tjedna prijavi se od 30 do 40 kandidata, a paleta je zaista velika: od srednjoškolaca koji nikako ne mogu položiti maturu, do traljavih sushi kuhara.
No, metode nisu nimalo ugodne. Učenici dobivaju šamare, sushi kuhari moraju 5 dana prati suđe, frigati jegulje, nositi teške vreće sa solju, moliti se i smirivati u hramovima.
Iako velik dio (m)učenika pobjegne s popravnog, oni koji izdrže uspiju se čak i proslaviti. Najsvježiji primjer je četrdesetogodišnji kuhar Yoshinori Yaginuma koji je prošle godine gotovo bankrotirao jer je dugovao 85.000 eura. Nakon što ga je na televiziji poučavao majstor Ando, Yaginuma se ponovno bacio u biznis i namirio dvije trećine dugova.
Producent showa Tetsuo Ota tvrdi da cilj emisije nije uživanje u tuđem neuspjehu, već da se pomogne japanskom gospodarstvu.
Profesor za japansku kulturu na Sveučilištu Meisei u Tokiju tvrdi da su Japanci malo popustili u disciplini i da su zaboravili koliko se naporno mora raditi da se dođe do cilja, budući da su se previše poveli za zapadnjacima i stavom "kako bude, bit će". Navodno 50 posto učenika položi TV ispit i uspije se vratiti u biznis. |